Alarm SistemleriGüvenlik Sistemleri

Alarm sistemi arıza ve çözümleri

Alarm sisteminiz arızalandı ise nedenleri bu yazımızda

Bu yazımızda alarm sistemi arıza ve bu arızaların çözümüyle ilgili bilgiler vericez. Alarm sistemi arıza durumunda neler yapılmalıdır, alarm teknik servisi gelince hangi işlemleri yapacaktır.

Öncelikle alarm sistemi arıza durumu yaşamamanız için yılda bir alarm sistemi bakımını mutlaka yaptırmalısınız. 

Elektrik kesintisinde alarm neden çalar ;

Alarm paneli içerisinde bulunan alarm aküsü bittiği için elektrik kesilince alarm sisteminiz çalmaya başlar.

Elektrik kesilince alarm çalıyorsa dışarıda öten sireniniz kapağını açıp içerisinde bulunan akünün uçlarından birini çıkartmanız sireni susturacaktır.  Elektrik geldiğinde alarm sisteminiz yeniden çalışmaya başlar, ivedi bir şekilde alarm paneli içindeki panel aküsünün yenilenmesi gerekir.

Alarm sistemi neden yanlış alarm verir ;

En çok yaşanan alarm arızalarından biri alarm sisteminin kendi kendine ötmesidir. Alarm sistemi neden öter sorusunun cevabı genellikle panele bağlı alarm hareket dedektörlerinin arızalanmasından dolayı olur. Alarm hareket ( pır ) dedektörü arızalanır ise alarmı kurduktan bir süre sonra alarm sistemi kendi kendine ötmeye başlar. Çözüm olarak arızalı alarm hareket dedektörünün tespit edilip yenisi ile değiştirilmesi gerekir.

Kablosuz alarm sistemi kullanıyorsanız alarm dedektörlerinin pili de bitmiş olabilir. Kablosuz alarm dedektörü pili bitmiş ise alarmı çaldırır. Pili değiştirdiğinizde sorun düzelir.

Alarm sistemi kurulmuyor ise ;

Şifrenizi tuşladınız da alarm sistemi kurulmaya başlamıyor ise sistemde açık bölge var demektir. Açık bir bölge olduğu için alarm sistemi kurulmaz. Hangi alarm bölgesinin açık olduğunu tuş takımı üzerinde yanan bölge ışıklarından görebilirsiniz. Sorunlu bölgeyi bypaslama yaparak alarm sistemin kurabilirsiniz.

Alarm sistemi bypaslama her markada değiştiği için aşağıda belirteceğim yazımızda kullanmış olduğunuz alarm sisteminin nasıl bypaslanacağına bakarak geçici olarak alarm teknik servisi gelene kadar alarm sistemini kurabilirsiniz.

Alarm sistemi bypaslama nasıl yapılır 

Alarm sistemi susmuyor ;

Kullanıcıların yaşadığı en büyük sorunlardan biri alarm sisteminin susmamasıdır. Alarm sistemi susmuyor ise  alarmı açmak için girdiğiniz şifre yanlıştır.

Alarm nasıl susturulur ; 

Tuş takımı üzerinde silme tuşuna basına şifreyi yeniden gireniz yeterli olacaktır. DSC alarm sisteminde silme tuşu # , Paradox alarm sisteminde CLEAR tuşudur. Markaya göre silme tuşu değişir.

Bir diğer neden elektrik kesintisinde alarm sistemi çalmaya başlar ise şifreyi tuşlasanız da alarm susmaz çünkü panelin enerjisi gittiği ve akü de bittiği için siren sabotaj algılayarak çalmaya başlar. Yukarıda belirttiğimiz gibi öten dış siren açılıp akü ucu sökülmelidir.

Alarm sistemi arıza ışığı yanıyor ;

Alarm sisteminizde arıza oluşur ise şifre panelleri üzerinde arıza ışığı yanmaya başlar. Böyle bir durumda alarm sisteminizin markasına göre arızanın ne olduğunu arıza görme komutu girerek öğrenebilirsiniz. DSC alarm arıza ışığı yandığında * tuşuna ve 2 tuşuna basarak , Paradox alarm arıza ışığı yandığında TBL ışına basarak arızanın ne olduğunu görebilirsiniz.

Alarm arıza görme işlemlerinin nasıl yapıldığına dair bilgileri aşağıdaki yazılarımızda bulabilirsiniz.

Paradox alarm arıza ( TBL ) ışığı yanıyor

DSC alarm arıza ( system ) ışığı yanıyor

Ümit Özalp

1999 Yılından beri elektronik güvenlik sistemleri sektöründe faaliyet gösteriyor. Genesis Güvenlik, Teknik Depo, Alarm Servisi Kurucusu. Elektronik Güvenlik Sistemleri Eğitmeni.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu