Bağlantı ŞemalarıBilgi Bankası

DSC PC1616 Alarm Bağlantı Şeması

PC1616 Alarm paneli bağlantı şeması detaylı anlatım.

Merhaba bu yazımızda sizlere DSC PC1616 alarm kontrol paneli bağlantı şeması ve panel bağlantısı detaylı anlatımını inceleyebileceksiniz.

Panel Bağlantı Şema resmini büyütmek için resmin üzerine tıklayın 

Sizler için özel olarak çizmiş olduğum dsc alarm sistemi panel bağlantı şemasındaki giriş klemens ve soketlerin ne işe yaradıklarını detaylı olarak aşağıda inceleyebilirsiniz.

DSC Panel Akü bağlantı uçları : Panel kartı üzerinde sol tarafta bulunan beyaz sokete 12 volt 7 amper akü bağlantısı yapılır. Red + 12 volt Black – 12 volt giriş uçlarıdır. Akü bağlantı soketi panel kutusu içerisinde çıkmaktadır.

DSC Panel AC giriş uçları : Alarm panelinin AC 16 volt besleme giriş uçlarıdır. Panel besleme trafosu 16 volt çıkış uçları buraya bağlanır. Trafo uçları ters bağlanmamalıdır.

Panel PGM1 ve PGM çıkış ucu : Alarm panelinin programlanabilir ( PGM ) eksi tetik çıkış ucudur. Bu çıkış alarm esnasında eksi voltaj vermek için programlanır. Harici sirenin eksi tetikleme ucu buraya bağlanır. PGM1 ve PGM2 çıkışının aktif olması için programlamadan aktif edilmesi gerekir.

DSC Panel Bell + – çıkış uçları : Alarm panelinin dahili siren 12 volt çıkış ucudur. Panel alarma geçtiğinde bu uçlardan DC 12 Volt akım verir. Panel alarmda değilken voltaj olmaz.

DSC Panel AUX + – çıkış uçları : Alarm panelinin DC 12 Volt besleme çıkış uçlarıdır. Panele bağlanan pır dedektör, tuş takımı, harici siren gibi dedektörlerin besleme uçları buraya bağlanır.

DSC Panel RED – BLK – GRN – YEL : Tuş takımı besleme ve data bağlantı uç girişleridir. Tuş takımının data uçları buraya bağlanır. Tuş takımının R B Y G uçları  bu girişine bağlanmalıdır.

DSC Panel Zone Giriş Uçları  : Alarm sisteminde kullanılan manyetik kontak, pır dedektörü, harici siren sabotaj çıkış uçları, duman dedektörleri alarm çıkış uçları bu girişlere bağlanır. PC 1616 alarm panelinde 6 zone girişi bulunmaktadır. 1 bölge girişine birden fazla pır dedektör, manyetik kontak yada duman dedektörü bağlanabilir.

DSC Panel Telefon Hattı Giriş Uçları : Alarm panelinin müşteri telefonlarını araması yada merkezi gözlem istasyonuna bilgi göndermesi için sabit telefon hattı bağlantı giriş uçlarıdır.

 RING –  TİP giriş uçları : Sabit hat giriş uçlarıdır. Telefon hat üzerinde ADSL modem var iste Adsl splitter telefon çıkışı alarm paneli hat girişine bağlanmalıdır.

R1 – T1 çıkış uçları : Sabit hat telefona çıkış uçları. Alarm panellerinde hat bağlantısı girdi çıktı yapılmalıdır.

DSC alarm programlamasın nasıl yapılması gerektiğini öğrenmek için DSC alarm sistemi programlama kılavuzu yazımızı okuyabilirsiniz.

DSC PC161 Panel kısa programlama kılavuzu

Ümit Özalp

1999 Yılından beri elektronik güvenlik sistemleri sektöründe faaliyet gösteriyor. Genesis Güvenlik, Teknik Depo, Alarm Servisi Kurucusu. Elektronik Güvenlik Sistemleri Eğitmeni.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu