Bağlantı Şemaları

DSC alarm paneli fabrika ayarlarına resetleme

DSC PC1616 fabrika ayarlarına nasıl döndürülür.

Herkese merhaba bu yazımızda sizlere DSC PC1616 Alarm kontrol paneli resetlemesi nasıl yapılır, alarm sistemi fabrika ayarlarına nasıl döndürülür, dsc alarm resetleme yöntemlerini anlatacam. 

DSC Alarm fabrikasyon mühendislik şifresi 5555,  Kullanıcı şifresi 1234 dür. 

Öncelikle dsc alarm sistemini neden resetlememiz gerekir bundan bahsedelim. Dsc alarm sistemi kurulumu esnasında 5555 olan mühendislik şifresi genellikle değiştirilir,  alarm servisine gittiğinizde panelin programlamasına girmek için mühendislik şifresini ( 5555 ) girdiğinizde kabul etmiyorsa alarm panelinin resetlenerek fabrika ayarlarına döndürülmesi gerekir, yada alarm paneli düzgün çalışmıyor ise alarm panelini resetlemek çözüm olabilir. 

DSC alarm paneli resetleme yapılmadan önce mevcut zone bilgileri, alarm merkezine bağlantısı var mı, kablosuz alarm dedektörü var mı kontrol edilip panel fabrika ayarlarına öyle döndürülmelidir. 

DSC Alarm panelinin iki farklı resetleme yöntemi bulunur.  

DSC alarm paneli nasıl resetlenir? 

DSC alarm paneline program üzerinden reset atmak için tuş takımı üzerinden 8  5555 tuşlanarak panel programına girilir. Programlama menüsünde 55559995555 999 tuşlanır.

( 5555 değiştirilmiş ise mevcut mühendislik şifresi girilmelidir ) 

DSC alarm mühendislik şifresi bilinmiyor ise alarm paneli ana kartı üzerinden PGM1 ile Zone 1 arasına bir kablo ile kısa devre ederek resetleyebilirsiniz.  

Alarm panelinin enerjisini kesin ve akü uçlarını çıkartın. PGM1 ile Zone 1 arasına kablo bağlayarak kısa devre edin. Alarm panelinin enerjisini verin, yaklaşık 45 sn sonra panel resetlenmiş olarak başlar. Alarm resetlendikten sonra PGM1 ile zone 1 arasındaki kabloyu çıkartabilirsiniz. 

Resmi büyütmek için üzerine tıklayın

DSC alarm paneli kurulumu esnasında montajcı firma tarafından Panel resetleme özelliği programlamadan kapatılmış ise yukarıda anlattığımız işlem yapıldığında panelden enerji verdiğimizde uzun bir röle açma kapama sesi gelir ise panel resetlenemez.  Maalesef panel donanımsal resete kapatılmış olup paneli yenisi ile değiştirmeniz gerekmektedir. 

DSC alarm sistemi servisi için gittiğimiz yerlerde  maalesef bu durum ile çok karşılaşılmaktadır. 

DSC alarm sistemi kullanıcı şifresi unutulmuş ise yine alarm paneli fabrika ayarlarına döndürülmelidir. Alarm paneli resetleme yapıldıktan sonra tüm ayarları sıfırlanacağı için yeniden alarm paneli programlamasının yapılması gerekir.

DSC alarm kısa programlama kılavuzu ve dsc alarm bağlantı şemasını aşağıdaki yazılarımızdan inceleyebilir, alarm panelini kolaylıkla programlayabilirsiniz. 

 

Ümit Özalp

1999 Yılından beri elektronik güvenlik sistemleri sektöründe faaliyet gösteriyor. Genesis Güvenlik, Teknik Depo, Alarm Servisi Kurucusu. Elektronik Güvenlik Sistemleri Eğitmeni.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu