Bilgi BankasıCCTV SistemleriGüvenlik SistemleriVideolu Anlatımlar

DVR kayıt cihazı açılış ekranında kalıyor, DVR çalışmıyor

DVR kayıt cihazlarında yazılımsal arızalarda neler yapılmalıdır ?

Herkese merhaba bu yazımızda dvr kayıt cihazı açılış ekranında kalıyor ise, dvr çalışmıyor ise ne yapılmalı kamera sistemi kayıt cihazı arıza ve çözümlerinden bahsedicez. 

DVR kayıt cihazı neden açılış ekranında kalır ? 

İlk olarak bu durumun üç farklı sebebi bulunur. İlk sebep dvr yazılım dosyalarının bozulmasıdır. Çözüm olarak dvr epromuna doğru versiyon yazılım yüklenerek bu dvr arızası giderilir. Bir sonraki sebep dvr adaptörü yeterli akımı veremez ise dvr açılış ekranında kalır. Çözüm olarak dvr adaptörünü 12 volt 3 amper bir adaptör ile değiştirmeniz yeterli olacaktır. Son olarak dvr işlemcisi arızalandığı için kamera sistemi açılış ekranında kalır sistem açılmaz, çözüm olarak dvr kayıt cihazının servise gönderilmesi gereklidir. 

DVR Yazılım yüklemesi nasıl yapılır ? 

DVR kayıt cihazı flash dosyaları zarar görmüş ise dvr içerisindeki eprom sökülerek teknik servis tarafından doğru firmware yazımı yüklenir. DVR yazılım yüklemesi flash disk ile yapılamaz.

DVR Kayıt cihazı açılış ekranında kalıyor ise;

Bu durumda ilk olarak dvr kayıt cihazı adaptörünüzü değiştirin, eğer çözüm olmaz ise dvr kayıt cihazınızın teknik servise götürülmesi gerekmektedir. Teknik servis eprom dosyalarını tekrar yüklemeyi dener. DVR çalışmaz ise işlemcide sorun var demektir. İşlemci değiştirilerek dvr arızası giderilir. DVR kayıt cihazı garantisi devam ediyor ise teknik servis firması dvr arızasını ücretsiz olarak yapması gerekir. Garanti süresi bitmiş ise ücreti karşılığında yazılım yüklemesi tekrar yapılır. 

DVR kayıt cihazı işlemcisi arızalı ise

Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden biri olan dvr işlemci arızası, bir dvr kayıt cihazında yaşanabilecek en kötü arıza durumudur. Dvr kayıt cihazı garanti kapsamı dışında ise tamir ettirmek yerine yeni bir kamera kayıt cihazı almanızı tavsiye ederim. Tamir ücreti yeni kamera kayıt cihazı bedeline yakın olacaktır. 

DVR Yazılımı güncelleme nasıl yapılır yazımız ilginizi çekebilir 

 

Ümit Özalp

1999 Yılından beri elektronik güvenlik sistemleri sektöründe faaliyet gösteriyor. Genesis Güvenlik, Teknik Depo, Alarm Servisi Kurucusu. Elektronik Güvenlik Sistemleri Eğitmeni.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu