Alarm SistemleriBilgi BankasıGüvenlik SistemleriVideolu Anlatımlar

Elektrik kesildiğinde alarm neden öter ?

Evinizde yada iş yerinizde elektrikler kesildiğinde alarm sisteminiz çalıyorsa

Herkese merhaba bu yazımda alarm sistemi kullanıcılarının en çok yaşadığı sorun alarm aküsü biterse ne yapılmalı, elektrik kesildiğinde alarm neden öter?, bu durumda ne yapılması gerekir detaylı olarak anlatalım.

Elektrik kesintisinde alarm sistemi neden çalmaya başlar ? 

Elektrik kesildiğinde alarm sistemi çalıyor ise ; alarm sistemi içerisinde bulunan panel aküsü bitmiş demektir. Alarm sistemlerinde elektrik kesilince çalışmaya devam etmesi için 12 volt 7 amper akü takılır. Bu akü zamanla biter, akü bitince elektrik kesildiği zaman dış siren sabotaj algılayarak ötmeye başlar. Harici sirenlerin içerisinde bu tür durumlarda çalışması için akü yada pil bulunur.

Elektrik kesintilerinde alarmın çalmaması için 2 yılda bir alarm aküsü değiştirilmelidir.

Aküsü biten alarm nasıl susturulur ? 

Ötmeye başlayan siren kablolarının kesilmesi yada panelden sökülmesi alarmı susturmaz. Aküsü biten alarmı susturmak için öten siren kapağı açılıp içerisinden pil yada akünün kablo uçlarının sökülmesi gerekir.

Resimde görüldüğü gibi siren dış koruma kapağı açılıp içerisinde takılı olan pil yada akünün uçları çıkarttığında çalan siren susar. Elektrikler geldiğinde çıkartılan siren pil yada akü kablosu  geri takılıp siren kapağı kapatılmalı alarm aküsü değiştirilmelidir.

Alarm aküsü nasıl değiştirilir ? 

Bitmiş olan yada değişim zamanı gelen alarm sistemi akünüzün alarm teknik servisi tarafında değiştirilmesi gerekmektedir. Gelen alarm teknik servis firması alarm sisteminin genel bakımını da yapılmalıdır.

Alarm sistemi akü değişimi için alarmservisi.com dan teknik servis hizmeti alabilirsiniz.

TEL : 0850 308 33 48 GSM : 0538 020 02 72

Alarm Aküsü ne kadar dayanır ? 

Alarm sistemlerinde genellikle 12 Volt 7 Amper kuru tip bakımsız akü kullanılır. Alarm aküsü 2 yılda bir değiştirilmelidir. Alarm aküsü ömrü kalitesine göre 2 yıl ila 4 yıl arasında değişmektedir. Alarm aküsünün bitmeden değiştirilmesi gerekmektedir.  Akünü bitmesi beklenir ise akünüz elektrik kesilince paneli çalıştıramayacağından siren öter.

Elektrik kesilince neden alarm çalar videomu mutlaka izlemelisiniz. 

 

Ümit Özalp

1999 Yılından beri elektronik güvenlik sistemleri sektöründe faaliyet gösteriyor. Genesis Güvenlik, Teknik Depo, Alarm Servisi Kurucusu. Elektronik Güvenlik Sistemleri Eğitmeni.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu