CCTV SistemleriGenelGüvenlik Sistemleri

Güvenlik Kamerası Hacklenmesi ve Korunma Yolları

Kamera sistemi hacklenir ise ne yapılmalı ?

İneternete bağlı olan kamera kayıt cihazları hacklenmesi günümüzde sık yaşana durumlardan biridir, kamera sistemi hacklenir ise ne yapılması gerekir, dvr kayıt cihazı hacklenmesi nasıl engellenir bu yazımızda bunlardan bahsettik. 

DVR Kayıt cihazı neden hacklenir ?

Gizlice sizi izlemek isteyen kötü niyetli kişiler yada kayıt cihazınız üzerinden boot saldırısı yapmak isteyen hackerler tarafından kamera kayıt cihazları hackleniyor. 

Dvr kayıt cihazı nasıl hacklenir ?

İnternete bağlı kamera kayıt cihazları açık portları sayesinde yazılım korsanları tarafından tespit edilerek saldırıya uğrar. Bu saldırı sonucunda cihaz sistem dosyaları zarar görür. 

Kamera sisteminin hacklendiğini nasıl anlarsınız ?

Genellikle  hacklenmiş bir dvr kayıt cihazı ekranında Hacked yazar, yada kayıt cihazı  ekranında sadece marka yazısı olur kamera görüntüleri gelmez. İneternet üzerinden kamera görüntülerini izleyemezsiniz. 

DVR Kayıt cihazı hacklememesi için ne yapılmalı

Öncelikle fabrikasyon izleme portlarının numaraları değiştirilmelidir. DVR kayıt cihazı admin şifresi güçlü bir şifre ile değiştirilmelidir.

DVR kayıt cihazı yazılımı belli aralıklar ile güncellenmelidir. Bu güncellemeler sayesinde dvr kayıt cihazı açıları ve sorunları giderilir.

İnternet modeminizde güvenlik duvarını aktif etmelisiniz. 

Hacklenen kamera kayıt cihazı nasıl düzeltilir

Haclkenmiş olan bir dvr kayıt cihazını fabrika ayarlarını geri yükleyerek düzeltebilirsinz, bir diğer yöntem de dvr kayıt cihazı yazılımının yeniden yüklenmesidir. Cihaz marka ve modeline göre cihaz açıldıktan sonra yukarıda belirttiğimiz güvenlik önlemlerinin alınması gerekir. 

 Güvenlik Kamerası Hacklenmesi ve Korunma Yolları videomuzu izleyebilirsiniz. 

 

 

 

Ümit Özalp

1999 Yılından beri elektronik güvenlik sistemleri sektöründe faaliyet gösteriyor. Genesis Güvenlik, Teknik Depo, Alarm Servisi Kurucusu. Elektronik Güvenlik Sistemleri Eğitmeni.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu