CCTV SistemleriGüvenlik Sistemleri

Kamera Sistemi Arıza ve Çözümleri

Güvenlik kamerası arıza nedenleri ve çözümleri

Herkese merhaba bu yazımızda sizler için kamera sistemi arıza ve çözümleri nelerdir, kamera sisteminizde arıza var ise nasıl çözüm üretebilirsiniz bunlardan bahsettik.

En çok karşılaşılan güvenlik kamerası arızaları ve çözümleri 

Güvenlik kamerası siyah ekran geliyor ; 

Kamera kayıt cihazına bağlı tüm kameraların görüntüleri gelmiyor ise ekranda tüm kameralarda siyah ekran var ise kameraların adaptörünün fişi çıkmış yada kamera adaptörü arızalanmış olabilir.

İlk olarak kamera adaptörünün fişi yanlışlıkla çıkmış mı bunu kontrol edin, fiş takılı ise adaptörün üzerindeki ışık yanıyor mu ?  buna bakın, ışık yanmıyor ise adaptörünüz arızalanmış.

Bazı kameraların görüntüleri gelmiyor ;

Kamera sistemine bağlı görüntülerde bazıları yok ise, görüntüsü gelmeyen kameraların BNC konnektör soketleri arızalanmış olabilir, yada en kötüsü kameralar arızalanmış olabilir.

İlk olarak çalışmayan kameraların BNC soketleri önce dvr kayıt cihazı arkasındaki girişlerden kontrol edilmeli, sorun orda değil ise kamera bağlantısı ucundaki BNC konnektör soketlerine bakılmalıdır. Bu soketler ilk kurulum esnasında düzgün yapılmaz ise zamanla kopar. Soketler sağlam ise kamera arızalanmış olabilir.

Kamera sistemi kayıt yapmıyor ;

DVR Kayıt cihazında geçmişe yönelik kayıt izlemesi yaptığınız zaman kayıt bulunamadı hatası veriyor ise kayıt cihazı besleme adaptörü yada cihaz içerisindeki Hard Disk arızalanmış olabilir.

İlk olarak dvr kayıt cihazı adaptörü yenisiyle değiştirilerek sorunun adaptörden kaynaklanıp kaynaklanmadığı kontrol edilmelidir. 12 Volt 3 amper bir adaptör bağlayarak test edebilirsiniz.

DVR adaptörü yeterli akımı veremez ise dvr çalışır fakat kameralar kayıt yapmaz. 

Adaptör değiştirdiğiniz halde dvr kayıt cihazınız kayıt yapmıyor ise DVR Harddiski arızalanmıştır. Çözüm olarak dvr içindeki Harddisk yenisiyle değiştirilmelidir.

DVR Kayıt cihazı çalışmıyor ; 

 

DVR kayıt cihazlarının ön taraflarında çalışıp çalışmadığını gösteren ışıklar bulunur. Bu ışıklar yanmıyor ve ekrana örüntüler gelmiyor ise kayıt cihazınızın adaptörü arızalanmış olabilir. İlk olarak adaptörün fişi yanlışlıkla çıkmış mı kontrol edilir. Adaptör fişi takılı ise adaptör üzerindeki çalışma ışığı yanıyor mu bakılır. bakılır, bazen ışık yansa da adaptör bozulmuş olur bu nedenle yeni bir 12 volt 3 amer adaptör dvr kayıt cihazına takılarak test edilmelidir.

 

 

Kamera sistemini cep telefonumdan izleyemiyorum ;

İlk olarak dvr kayıt cihazı arkasındaki internet kablosu giriş soketindeki kablonun takılı olup olmadığı kontrol edilmelidir, kablo takılı ise internet giriş soketi üzerinde sarı ve yeşil ışıkların yanıp yanmadığı kontrol edilmelidir. Işıklar yanmıyor ise internet kablosu modem tarafından çıkmış olabilir yada kablo arızalanmış olabilir.

DVR Kayıt cihazı menüsünde Kurulum sihirbazına ( Başlangıç sihirbazı ) girip seçeneklerde ileri diyerek AĞ Testi menüsünden cihazın ağ ayarlarını test edebilirsiniz.

Tüm kontroller OK çıkıyor ise kamera sistemini cep telefonundan izleyebilirsiniz.

Bir diğer neden de 2 yıldan daha eski kamera sistemlerinde P2P özelliği olmadığı için sabit ip ile modem üzerinden port  yönlendirilmesi yapılarak izleme yapılıyor. Modeminize reset attıysanız yada modem sıfırlandı ise kameraları cep telefonundan izleyemezsiniz, modem ayarlarından port yönlendirmesinin tekrar yapılması gerekir.

Bu yazımızda ilginiz çekebilir 

Ümit Özalp

1999 Yılından beri elektronik güvenlik sistemleri sektöründe faaliyet gösteriyor. Genesis Güvenlik, Teknik Depo, Alarm Servisi Kurucusu. Elektronik Güvenlik Sistemleri Eğitmeni.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu