CCTV Sistemleri

Kamera Sistemi kurulumu yaptırmadan önce

Kamera sistemi taktırmadan önce mutlaka bu yazımız okuyun !!!

Herkese merhaba bu yazımda ev yada iş yerinize kamera sistemi taktırmadan önce, kamera sistemi kullanıcılarının bilmesi gerekenleri anlattım. Kamera sistemi kurulumu yaptırmadan önce mutlaka bu yazımızı okuyun.

Kamera Sistemi Teknolojisi Ne olmalı ? 

  Günümüzde farklı çalışma teknolojilerine sahip güvenlik kamerası çeşitleri bulunmaktadır. En iyi sistemler İp kamera sistemleri olup , AHD , HDTVI , HDCVI teknolojisi ile çalışan farklı özelliklere sahip kamera sistemleri bulunur. Bütçeniz yeterli ise benim tavsiyem ip kamera sistemi kurdurmanızdır. Bütçeniz yeterli değil ise HD TVI sistem de kurdurabilirsiniz. AHD kamera sistemleri uygun fiyatlı ürünlerden oluşur, kameraların  kalitesi diğer sistemlere göre düşüktür.

Kamera Görüntü Çözünürlüğü Kaç Mega Pixel ? 

Öncelikle satın alacağınız kameraların görüntü çözünürlüğü 2 Mega Pixel Altı olmamalıdır. Günümüzde 5 Mega Pixel Çözünürlüğe sahip Analog HD  yada İp Güvenlik kameraları bulunmaktadır.

Hiç kimse yoğurdum ekşi demez 

Pazar yerlerinde satılan 5 Mega Pixel Sony Lensli yazılmış kameralardan uzak durun, bu bir satış aldatmacasıdır, kamera aslında 1 yada 2 mega pixeldir. Alarm sistemi akünüzü 2 yılda bir periyodik olarak değiştirin”

Kaç Adet Kameraya İhtiyacınız Var ?

İhtiyacınıza göre kamera sayısı belirlemeli, kamera sayısına göre DVR Kayıt cihazı özelliği seçilmelidir. Dvr Kayıt cihazları 4 kanal, 8 kanal, 16 kanal ve 32 kanal girişleri bulunur.

İleriye dönük kamera sayınızın artma ihtimali var ise dvr kayıt cihazınız buna göre seçin

DVR Kayıt Cihazı Kaç Mega Pixel Çözünürlüklü Kamera Destekliyor ?

Dvr kayıt cihazlarında mega pixel çözünürlük destekleme değeri bulunur. Satın alacağınız dvr kayıt cihazı kamera çözünürlük değeri yüksek olmalıdır. 2 Mega pixel destekleyen bir dvr kayıt cihazı aldığınızda 2 megapixel kamera üretimi bir süre sonra biteceğinden 5 mega pixel bir kamera bağlayamazsınız Bu nedenle ileriye yönelik bir sistem almalısınız.

Dvr Kayıt Cihazı Kaç Gün Kayıt Yapıyor ?

DVR kayıt cihazları içerisine takılan hard disklere kayıt yapar, takılan disk kapasitesine göre kayıt süresi değişir. İhtiyacınıza göre bir kayıt süresi belirleyip buna uygun hard disk taktırmalısınız.  Bunula ilgili kapasite hesaplama programları internette mevcut. Takılan kamera sayısını ve çözünürlüğünü yazdığında size kaç gün kayıt yapabileceğini yada kaç GB Disk almanız gerektiğini söylüyor.

Dvr Kayıt Cihazı Sabit İp Olmadan İzleniyor Mu ?

Günümüzde yeni üretilen dvr kayıt cihazlarının hepsinde P2P ( sabit ip olmadan izleme ) özelliği bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta bu hizmetin sürekliliğidir. 1 sene önce topsview yazılımı P2P özelliğini önce ücretli yapıp sonrada tamamen durdurmuştur. Bundan dolayı binlerce kişin kamera sistemini internet üzerinden izleyeme özelliği bitmiş, bir çok kişi mağdur olmuştur.

Bu yazımızda ilgini çekebilir.

Kamera ( CCTV ) Sistemleri 

 

Ümit Özalp

1999 Yılından beri elektronik güvenlik sistemleri sektöründe faaliyet gösteriyor. Genesis Güvenlik, Teknik Depo, Alarm Servisi Kurucusu. Elektronik Güvenlik Sistemleri Eğitmeni.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu