Güvenlik SistemleriPDKS Sistemleri

Kartlı Geçiş Sistemleri – Göstergeç

Kartlı geçiş sistemi nasıl çalışır - Göstergeç sistemi nedir?

Herkese merhaba bu yazımızda sizlere kartlı geçiş sistemi alırken nelere dikkat edilmeli, göstegeç sistemi nedir, kartlı ve şifreli kart okuyucuları kurulumu yapılırken nelere dikkat edilmelidir bunlardan bahsettik. 

Kartlı geçiş sistemi nedir?

Giriş ve çıkış kapıları kontrol altına alınması için kullanılan elektronik anahtar sistemlerine Göstergeç, kartlı geçiş sistemi denir. Giriş ve çıkışların yetkili kişiler tarafından yapılmasını istenen bina giriş kapılarına, iş yeri giriş kapılarına kart okuyucu yada kartlı ve şifreli göstergeç cihazları takılır. 

Göstergeç sistemler nerelerde kullanılır?

  • Bina Girişlerindeki otomatlı Ve Manyetik Kilitli bina kapılarında 
  • İç ortam kapılarda ( Evinizdeki Oda Girişleri, İş Yerlerindeki Kapılar, Ofis kapıları vb..)
  • Dış Ortam ( Site Kapısı, Bahçe Kapısı Vb…) Kapılarda

 

Kartlı geçiş sistemi alırken nelere dikkat edilmeli?

İlk olarak şifreli ve kart okuyucu özellikli bir cihaz mı, sadece kart okuyucu özelliği olan bir cihaz mı alaca buna kara vermeliyiz.  Bu tip cihazlarda kullanılan şifre 3. şahıslar tarafından kolayca öğrenilebileceği için güvenlik açığı oluşturacaktır.

Benim tavsiyem sadece kart okuma özelliğine sahip göstergeç sistem kullanmanızdır. 

İkinci sistemin olarak iç ortam da mı dış ortamda mı kullanılacağı, takılacağı yer önemlidir. Dış ortama takılacak ise kart okuyucu cihazın IP65 özelliği olmalıdır Dış ortam koruma özelliği yok ise kartlı geçiş cihazımız kısa süre içerisinde bozulur. 

Son olarak kartlı geçiş ünitesi kart tanıma kapasitesi ve kart özelliğidir. Cihaz sitede kullanılacak ise yüksek kart tanıma kapasitesine sahip olmalıdır.

Proximity ve Mifare kart okuma özelliğine sahip iki farklı tip  cihaz bulur, Kartların kopyalanmasını istemiyorsanız Mifare kart okuyucu kullanmalısınız. 

Kartlı Geçiş Sistemi Kurulumu 

Kartlı yada şifreli giriş çıkış kontrol sistemi kurulumu yapılırken cihazın takılacağı kapıda elektrik kilit olması gerekir, montajı yapılacak kapıda elektrikli kilit yok ise kapıya uygun kilit takılması gereklidir.

Göstergeç sistemin çalışabilmesi için 12 volt adaptör kullanılır, bina giriş çıkışı için kullanılacak ise UPS özellikli bir sistem kurulması daha iyi olur, bu sayede elektrik kesintisinde kart okuyucu çalışmaya devam eder.

Kapı çıkışına bir buton mutlaka takılmalıdır, çıkış yapılırken butona basılarak kapı açtırılır. 

 

Ümit Özalp

1999 Yılından beri elektronik güvenlik sistemleri sektöründe faaliyet gösteriyor. Genesis Güvenlik, Teknik Depo, Alarm Servisi Kurucusu. Elektronik Güvenlik Sistemleri Eğitmeni.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu