PDKS Sistemleri

Personel Giriş Çıkış Takip Sistemi

PDKS Sistemi nedir? Nasıl Çalışır.

Bu yazımızda sizlere personel devam takip sistemleri ( PDKS ) bahsedicez. Pdks sistemi nedir, hangi tip cihazlar kullanılır. Personel takip sistemi kurdururken nelere dikkat edilmelidir bunlardan bahsedelim.

PDKS Nedir ?

Çalışanların işe başlama ve iş bitirme saatlerinin takibi ve fazla mesai hesaplamaları için kullanılan elektronik sistemlerdir.

Personel Devam Kontrol Sistemleri 

PDKS sistemlerinde hangi cihazlar kullanılır ?

Personel devam takibi için farklı tipte ve özellikte cihazlar kullanılmaktadır, kısaca bunlardan bahsedelim ;

Kart Okuyucular : Bu cihazlar ile birlikte proximty ve Mifare özellikli personel kartları kullanılır. Personele verilen isimlerine tanımlanmış kartları giriş ve çıkışlarda personel kart okuyucu cihazlara göstererek giriş ve çıkış takibi yapılır.

Bu sistem günümüzde güvenlik açığı oluşturduğu için çok tercih edilmemektedir. Personeller birbirlerinin tanımlı kartlarını kart okuyucularına okutabilir.

Güvenlik açığı oluşturduğu için günümüzde artık tercih edilmemektedir.

Parmak izi okuyucular :  İşletmede çalışan personellerin parmak izlerinin tanıtılarak giriş çıkış takibi yapabilen cihazlardır. Personellerin işe giriş ve çıkış esnasında cihaz üzerindeki parmak izi okuyucu sensöre parmaklarını deydirerek kullanılır.

Günümüzde Kişisel verilerin koruma kapsamında bir çok işletmede parmak izi okuyucu kullanımı yasaklanmıştır.

Parmak izi cihazlarında kart okuma özelliği de bulunmaktadır

Yüz tanıma cihazları: Personel giriş çıkış takibinde en çok tercih edilen cihazlardır. Çalışanların yüzleri tanıtılarak kullanılır. Cihaz üzerinde bulunan kamera sayesinde personelin yüzü biyometrik olarak cihaz içerisine kaydedilir. Giriş ve çıkışlarda personel cihaz kamerasına yüzünü göstererek giriş ve çıkış takibi yapılır.  Yüz tanıma cihazı üzerinde, kart okuma ve parmak izi tanıma özelliği de bulunmaktadır.

Personel devam takip programı : Yukarıda bahsettiğimiz tüm cihazlarda toplanan giriş ve çıkış verilerinin işlenerek personellerin giriş ve çıkış saatlerini gösteren ve fazla mesailerinin hesaplayabilen programdır. Personel takip programı PC ile çalışmakta olup günümüzde internet üzerinden çalışan yazılımlarda oluşturulmuştur.

Personel Takip Sistemi Fiyatları 

Ümit Özalp

1999 Yılından beri elektronik güvenlik sistemleri sektöründe faaliyet gösteriyor. Genesis Güvenlik, Teknik Depo, Alarm Servisi Kurucusu. Elektronik Güvenlik Sistemleri Eğitmeni.

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu