Güvenlik SistemleriPDKS Sistemleri

Plaka Tanıma Sistemleri – Plaka tanıma yazılımı

Plaka tanıma sistemi nedir? Plaka tanıma sistemi nasıl çalışır ?

Herkese merhaba bu yazımızda plaka tanıma sistemi nedir?, plaka tanıma sistemi nasıl çalışır, plaka tanıma yazılımı özellikleri nelerdir bunlardan bahsedicez.

Öncelikle plaka tanıma sistemi nedir ?

Belirlene araç giriş noktalarından geçen tüm araçların plakalarını tarih, saat, araç plakası ve kişi bilgileri girilerek kayıt altına alınan sistemlere plaka tanıma sistemi denir.

İki farklı tip plaka tanıma sistemi bulunur.

Site için plaka tanıma sistemi 

Ücretli otopark plaka tanıma sistemi 

Site versiyonu plaka tanıma sistemi

Sitelerin araç giriş ve çıkışlarına konulan kameralar ile gelen araçların site sakini ise bariyer yada kayar kapıların otomatik olarak açılması, site sakini değil ise  gelen kişini programa kaydı yapılarak site içerisine giren araçların kayıt altına alındığı sistemlerdir.

Plaka tanıma sisteminde kullanılan plaka okuma kamerası özellikle gece araç far ışıklarından etkilenmemelidir. Araç giriş ve çıkış noktalarında kasis ile araçların yavaşlatılması gerekir. Site için kurulan plaka tanıma sistemi yazılımına site sakinlerinin araçları kayıt edilerek kamera görüntülerinden gelen plaka bilgisi program veri tabanında sorgulanır, plaka kayıtlı ise kapı yada bariyer otomatik açılır.

Genellikle sitelerde araç girişi için iki adet ayrı giriş kapısı olmalıdır. 1. kapıdan siteye gelen misafir araçlar, ikinci kapıdan site sakinlerinin hızlıca giriş yapabilmesi gerekir.

Otopark plaka tanıma sistemi

Otoparklarda kart yazmalı giriş çıkış takibi yerine araçların plakaları programa kaydedilerek aracın otopark içerisinde kaldığı süre hesaplanarak otomatik ücret hesabı yapabilen araç plaka takip yazılımı ile kullanılan sistemlerdir. Takip için kurulan plaka tanıma yazılımında ücret hesabı yapma özelliği bulunmakta olup kameralar tarafından araçların giriş süreleri ve çıkış süreleri programa kaydedilerek araçların otoparkta kaldığı süre hesaplanarak denecek otopark ücreti belirlenir.

Araç otopark çıkış kapısına geldiğinde kameradan programa iletilen plaka numarası program veri tabanından sorgulanarak aracın giriş saatine göre içeride kaldığı süre hesaplanarak plaka tanıma programına girilen ücret ilgilerine göre aracın ödeyeceği para hesaplanarak program ekranına alınacak ücret gösterilir.

Programda abone kayıt özelliği sayesinde gelen aracın plakası abone olarak kayıtlı ise program ekranında abone olarak gösterilip giriş ve çıkışlarda kapılar otomatik açılır.

Plaka tanıma sistemlerinde araç giriş ve çıkışların takibi için giriş ve çıkış noktalarında bir adet bilgisayar olmalıdır.

Yeni nesil ip kameralarda plaka tanıma programı kamera içerisinde hazır gelir, ekstra bir yazılım alınmasına gerek yoktur.

Plaka tanıma sistemi kurulumu yapılırken nelere dikkat edilmelidir ?

  • Takılacak plaka okuma kameralarının yüksek çözünürlüklü ve araç farından etkilenmemesi gerekir
  • Plaka tanıma yazılımlarında projede kullanılacak kamera adedine göre program lisansı olmalıdır. Plaka tanıma yazılımlarında kamera lisansı bulunur.. Kaç kamera takılacak ise programın o kamera adedi kadar lisansı olmalıdır.
  • Araç giriş ve çıkışlarında hız kesici bariyer olmalıdır. Geçen araçların hızı yavaşlatılmaz ise kameralar plaka okumasını yapamaz.
  • Plaka tanıma yazılımı için kurulacak bilgisayarın teknik özelliklerinin iyi olması gerekir.
  • Araç giriş çıkış takibi yapılacak yer ücretli otopark ise kurulacak plaka tanıma yazılımında abone, ücret hesaplama özelliği olmalıdır.

Plaka tanıma sistemi fiyatı 

Ümit Özalp

1999 Yılından beri elektronik güvenlik sistemleri sektöründe faaliyet gösteriyor. Genesis Güvenlik, Teknik Depo, Alarm Servisi Kurucusu. Elektronik Güvenlik Sistemleri Eğitmeni.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu