Bilgi BankasıCCTV SistemleriGüvenlik SistemleriVideolu Anlatımlar

Varifocal kamera nedir? Varifocal Güvenlik Kamerası

Varifocal Güvenlik kamerası nasıl çalışır, Nerelerde kullanılır?

Herkese merhaba bu yazımızda varifocal güvenlik kamerası özellikleri nelerdir, plaka tanıma kamerası özellikleri nelerdir, para okuma kamerası olarak nasıl bir kamera kullanılmalıdır. 

Kamera üzerindeki görüntü lensi, iki farklı açı değerinde ayarlana biliyor ise bu kamera tipine varifocal kamera denir.  Varifocal kamera teknik özelliklerinde hangi açı değerleri arasında ayarlana bildiği yazmaktadır. 

Varifocal kamera ile ilgili hazırladığımız videoda kamera teknik özellikleri detaylı olarak anlatılmıştır. 

Kamera teknik özelliğinde  Lens açısı değeri 3.6 mm yazıyor ise bu kamera sabit lensli kameradır. Güvenlik kamerası teknik özelliğinde Lens açısı 2.8 – 12 mm yazıyor ise bu kamera varifocal özellikli güvenlik kamerasıdır.

Plaka tanıma kamerası 

Günümüzde variocal kamera en çok plaka tanıma yapılacak ise kullanılmaktadır. Kamera üzerinde bulunan yüksek açılı lens sayesinde kamera montajı yapıldığı yerden araç girişi görecek şekilde lensi zoom yapılarak görüntü açısı yaklaştırılır. Plaka okuma kamerası varifocal özellikli olmalıdır. Plaka tanıma kamerasında varifocal özelliği dışında beyaz ışık dengeleyici özelliği olmalıdır. Yazımızın sonunda plaka tanıma sistemleri ile ilgili hazırladığımız yazımızı okuyabilirsiniz. 

Para okuma kamerası 

Genellikle kuyumcularda, para okuma, terazi ekranı okuma için varifocal dome kamera kullanılır. Varifocal dome kamera üzerindeki lensin zoom yapma özelliği sayesinde görmek istenilen alan yakınlaştırılarak paranın rakamları ve rengi yada altın tartma terazisinin ekranı kolaylıkla okunabilir. 

Varifocal kamera alırken nelere dikkat edilmeli? 

İlk olarak kameranın hangi amaç ile kullanılacağı çok önemli, güvenlik kamerası para okuma için kullanılacak ise 2.8 – 12 mm lensli varifocal dome kamera kullanılmalı, kamera plaka tanıma sistemi için kullanılacak ise bullet varifocal kamera tercih edilmelidir. Plak okuma için kullanılacak kamerada beyaz ışık önleyici özeliği mutlaka olmalıdır. 

Varifocal kamera fiyatı 

Güvenlik kamerası fiyatı marka ve teknik özelliklerine göre değişmekte olup, 30 usd den başlayıp 250 usd ye kadar fiyatlı güvenlik kamerası bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kameranın ne için kullanılacağıdır. 

Ümit Özalp

1999 Yılından beri elektronik güvenlik sistemleri sektöründe faaliyet gösteriyor. Genesis Güvenlik, Teknik Depo, Alarm Servisi Kurucusu. Elektronik Güvenlik Sistemleri Eğitmeni.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu