Güvenlik SistemleriYangın Algılama Sistemleri

Yangın alarm sistemi arızaları

Yangın alarm sisteminde en çok yaşanan arıza ve çözümleri

Bu yazımızda sizlere yangın alarm sistemleri arızaları ve çözümlerinden bahsedicez. Yangın alarm sistemlerinde en çok karşılaşılan arıza ve çözümleri için mutlaka yazımızı sonuna kadar okuyun.

Yangın alarmı neden öter?

Yangın algılama alarm sistemleri takılı bulundukları noktadaki yangın durumunu başlangıç aşamasında hızlıca tespit edip seli ve ışıklı olarak uyarı vermeleri kullanılır.  Duman dedektörü arızalanır ise, ortamda sürekli sigara içiliyor ise yada yangın alarm sistemi periyodik bakımı yaptırılmıyor ise yangın alarm sistemi sürekli öter, yanlış alarm veriri.

Hatalı Yangın Alarmları Neden Oluşur?

Hatalı yangın alarmlarının ilk sebebi yangın dedektörünün bulunduğu nokta aşırı tozlanma olabilir. Dedektör haznesine dolan toz duman dedektörünün yanlış alarm vermesine sebep olur. Bir diğer sebebi duman dedektörünün arızalanmış olmasıdır.

Yangın Alarm Sistemlerinde Yanlış Alarmlar Nasıl Önlenir?

Yangın algılama alarm sistemlerinde yanlış alarmlar sisteme bağlı duman dedektörlerinin periyodik olarak 3 ayda bir hazne temizliğinin yapılması ile önenir. Yangın alarm sistemi periyodik bakımı düzenli yapılmaz ise sürekli yanlış alarm durumu yaşamaya başlayabilirsiniz.

Yangın alarm paneli üzerinde arıza ışığı yanıyor ise

İşletmede yakın bir zamanda yapılan tadilat esnasında kopartılan bir yangın kablosu , yada dedektörlerin yerinden sökülmesi veya panel aküsünün bitmesi  alarm sisteminde arıza ışığının yanmasına sebep olur. Böyle bir durumda yangın alarm teknik servisi tarafından sistemin kontrol edilip mevcut arızaların giderilmesi gerekir.

Yangın alarm sistemi arızaları için alarmservisi.com dan teknik servis hizmeti alabilirsiniz.

TEL : 0850 308 33 48 GSM : 0538 020 02 72

Kullanıcıların internette en çok aradığı yangın alarm sistemi arızaları

Duman dedektörü sürekli ötüyor ; Dedektörünüz arızalanmış olabilir yada hazneye toz dolmuş olabilir, önce dedektör haznesine hava tutarak temizleme yapın sorun düzelmez ise dedektörün değişmesi gerekir.

Duman dedektörü bip sesi kapatma ; Pilli duman dedektörleri pilleri bitmeye yakın bip sesi çıkartarak uyarı verir. Duman dedektörünüzün pilini değiştirmeniz bipleme sesini keser.

Apartman yangın alarmı nasıl kapatılır ; Apartmanlar kurulu olan yangın alarm sistemleri genellikle alarm panelsiz, yangın butonlu merdiven otomatı ile oluşturulmuş basit sistemlerdir. Bu tip apartman yangın alarmlarının basılı olan butonu normal haline getirdikten 3 dk sonra sirenler susar, yada balı olduğu otomatı kapatmanız gerekir. Yangın alarm panelli bir sistem kurulmuş ise yangın paneli üzerinde sustur tuşu bulunur, bu tua basmanız sirenlerin çalmasını durdurur.

Duman dedektörü kırmızı ışık sürekli yanıyor ;  Duman dedektörünün kırmızı ışığı sürekli yanıyor ise Yukarıda belirtiğimiz gibi dedektörünüz arızalanmış olabilir yada hazneye toz dolmuş olabilir, önce dedektör haznesine hava tutarak temizleme yapın sorun düzelmez ise dedektörün değişmesi gerekir

Ümit Özalp

1999 Yılından beri elektronik güvenlik sistemleri sektöründe faaliyet gösteriyor. Genesis Güvenlik, Teknik Depo, Alarm Servisi Kurucusu. Elektronik Güvenlik Sistemleri Eğitmeni.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu