Yangın Algılama Sistemleri

Yangın Alarm Sistemi – Yangın algılama sistemleri

Yangın alarm sistemi nedir ? Yangın alarm sistemi nasıl çalışır.

Herkese merhaba bu yazımızda yangın alarm sistemleri ile ilgili teknik bilgiler ve yangın alarm sistemi kurulumunda dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğim.

Yangın alarm sistemi nedir ?

Kısaca anlatacak olur isek takılı bulunduğu ortamdaki yangın durumunu başlangıç aşamasında algılayarak sesli ve ışıklı alarm veren elektronik algılama ve koruma sistemleridir.

Yangın alarm sistemini oluşturan elemanlar nelerdir ?

Yangın alarm sistemlerinde kullanılan cihazlar nelerdir, nasıl çalışır kısaca anlatalım ;

 

Yangın alarm kontrol paneli :  Sistemin beynidir. Sistemde kullanılan dedektörler yangın alarm paneline bağlanır. Yangın Panelidedektörleri takip eder ve  dedektörlerden gelen alarm durumunu ile sirenleri çaldırmaya başlayarak sesli ve ışıklı olarak uyarı verir. Yangıl paneli teknik özelliklerine göre yangın esnasında gazı kesebilir, binada bulunan asansörler zemin kata çekerek bina güvenliğini sağlayabilir.

 

 

Duman Dedektörü  : Ortamdaki dumanı algıladığı an yangın alarm paneline sinyal veren yangın alarm dedektörüdür. Duman dedektörleri içerisinde bulunan optik hazneye duman dolduğu zaman alarm verir. Duman dedektörleri montajı yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu dikkat edilmesi gereken noktaları aşağıdaki yazımızda inceleyebilirsiniz.

 

Duman dedektörü ve ısı dedektörü montajında dikkat edilmesi gerekenler 

Isı Dedektörü : Ortamdaki yüksek ısıyı yada ani ısı değişikliğini algıladığı an yangın alarm paneline sinyal veren yangın alarm dedektörüdür. Isı dedektörleri üzerinde bulunan rezistör sayesinde ortamdaki ısıyı takip eder.

 

Yangın ihbar butonu : Yangın aesnasında alarmın manuel olarak başlatıması için yangın ihbar butonu kullanılır. Yangın ihbar butonları yangın alarm sisteminin kurulduğu yerde çıkış noktalarına takılmaladır.

 

 

 

Işın ( Beam ) Dedektörü :Karşılıklı takılan iki parçadan oluşur. Birbirini gören iki parça bir ışın etki alanı oluşturur, bu alana duman girdiğinde ışını keser böylelikle beam dedektörü alarma geçer. Işın dedektörleri yüksek ve geniş koruma alanlarında kullanılır.

 

 

 

Alev Dedektörü : Ordamdaki yangın alevini algılayarak panele alarm veren dedektör tipidir. Alev dedektörler çakmak alavini dahi algılayacak hassasiyete sahiptir. Yangın durumunu en hızlı algılayan dedektör tipidir.

 

 

 

 

Gaz Dedektörü : Ortandaki gaz sızıntısını algılayarak yangın paneline sinyal veren dedektör tipidir. Üzerinde bulunan sensör sayesinde olası gaz kaçağı durumunu algılar ve alarm veriri.

 

 

 

Yangın ihbar sireni : Yangın paneli alarma geçtiğinde etrafa sesli ve ışıklı olarak uyarı verilmesi için kullanılır.  Siren yeri ve adedi herkesin duyabileceği noktalar seçilerek belirlenmelidir.

 

Yangın alarm sistemlerinde Konvansiyonel yangın alarm sistemleri ve Adresli yangın alarm sistemleri  iki farklı tip sistem bulunur. Bu sistemlerin çalışma mantığı ve teknik özellikleri birbirinden farklıdır. Detaylı bilgi içi ilgili yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Yangın alarm sistemi kurulumu yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Ümit Özalp

1999 Yılından beri elektronik güvenlik sistemleri sektöründe faaliyet gösteriyor. Genesis Güvenlik, Teknik Depo, Alarm Servisi Kurucusu. Elektronik Güvenlik Sistemleri Eğitmeni.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu