CCTV SistemleriGüvenlik Sistemleri

İp kamera – İp adresi nasıl bulunur ?

İp güvenlik kamerası network adresi nasıl bulunur ?

Herkese merhaba bu yazımızda ip kamera ip adresi nasıl bulunur, ip güvenlik kamerası tespit edilirken hangi programlar kullanılır detaylı olarak anlattık. 

NVR kayıt cihazına ip kamera tanıtacaksınız fakat ip kamera ip adresi nedir bilmiyorsunuz, ilk olarak ip kamera network adresinin tespit edilmesi ve mevcut network ağına uygun hale getirilmesi gereklidir. 

İp kamera – ip adresi nasıl bulunur ?

İlk olarak ip kamerayı çalıştırmamız gerekli, kamera özelliğine göre DC 12 volt bir adaptör ile yada Poe özellikli ise PoE bir network swichine bağlayarak ip kamerayı çalıştırıyoruz.  İp kamera ip adresini bulmak için ikinci olarak bizim bir bilgisayara ihtiyacımız var, bilgisayara ip kamera adresini bulmak için gerekli olan yazılımı indirip kurmamız gerekir. İp kamera ve bilgisayar aynı network ağında olması gerekli buna mutlaka dikkat edin. 

Hangi ip kamera bulma programı kullanılmalı ?

İp kamera üreticileri kurulumcu firmaların kamera network ayarlarını kolaylıkla yapabilmesi için ip kamera bulma programı yaparlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta A markasının programı B markasının ip kamerasını bulmaz. Hangi marka ip kamera ip adresini bulmak istiyorsak o markanın ip kamera bulma programını kullanmalıyız. 

Tüm ip kameraların ip adreslerini bulan yazılım ?

Onvif Device menager isimli ip kamera bulma programı tüm onvif özellikli güvenlik kamerası ip adreslerini bulabilir ve ip kamera ayarlarını bu program üzerinden değiştirebilirsiniz. OnVif Device Menager programını kullanırken dikkat etmeniz gereken nokta ip kamera ve bilgisayarınızın ip ip gurubunda olması gerekli. 

İp kamera bulma Programı 

Sizler için faklı markalar ait ip kamera bulma programlarının indirme linklerini ekledik, elinizdeki ip kamera markasına göre gerekli yazılımı indirebilirsiniz. 

OnVif Device Menager :

https://onvif-device-manager.software.informer.com/

Haikon SADP TOOL : https://www.hikvision.com/en/support/tools/hitools/clea8b3e4ea7da90a9/

Dahua ConfigTool :

https://dahuawiki.com/ConfigTool

Xmeye ip bulma programı : https://www.xiongmaitech.com/en/index.php/service/down_detail/83/187

RXR Kablosuz ip kamera sistemleri 

Ümit Özalp

1999 Yılından beri elektronik güvenlik sistemleri sektöründe faaliyet gösteriyor. Genesis Güvenlik, Teknik Depo, Alarm Servisi Kurucusu. Elektronik Güvenlik Sistemleri Eğitmeni.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu