Bilgi BankasıCCTV SistemleriGüvenlik SistemleriVideolu Anlatımlar

Gizli Kamera Nasıl Tespit edilir? – Gizli kamera modelleri

Gizli kamera modelleri nelerdir, gizli kamera nasıl tespit edilir.

Herkese merhaba bu yazımızda gizli kamera nasıl tespit edilir, gizli kamera modelleri nelerdir, gizli kamera tespiti için hangı cihazlar kullanılır bunlardan bahsedicez.

Gizli kamera kullanımı yasal mı? 

İlk olarak tabi ki gizli kamera kullanımı sebep her ne olur ise olsun yasal değildir. Gizli olarak kaydedilen görüntü ve ses adli durumlarda kanıt niteliğinde geçerli değildir ve gizli kamera kullanımı yasal bir suçtur.

Bu yazımızda sizlere gizli kamera nasıl tespit edilir, gizli kamera tespiti için hangi cihazlar kullanılır bunları anlatmak istedim. 

Gizli kamera nasıl tespit edilir? 

Yaşam ortamınızda gizli kamera olduğundan şüpheleniyorsanız, gizli kamera bulucu cihazlar ile şüphelendiğiniz yerin aramasının yapılması gerekir. Gizli kamera tespiti için satılan farklı tipte ve özellikte cihazlar bulunmaktadır. 

 

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi farklı özelliklere sahip gizli kamera tespit cihazlarını görüyorsunuz, bu cihazlar ortamdaki radyo frekansını, yada metal yoğunluğunu ölçerek gizli kamera bulabiliyor. Cihaz üzerinde bulunan infrared led sayesinde gizli kamera merceği tespit edilebilir. 

İnternette satılan ucuz gizli kamera bulma cihazları genellikle bir işe yaramamakta olup bu tür ürünler yeni nesil gizli kameraları tespit edememektedir. 

Gizli kamera tespiti için elinde profesyonel gizli kamera tespit cihazları olan bir firmadan hizmet almanız daha sağlı olur, sizlere benim tavsiyem bu yönde olacaktır. 

Gizli kamera modelleri nelerdir? 

Günümüzde değişik tipte ve çalışma özelliğine sahip gizli kamera modelleri bulunmaktadır. 

Bazı gizli kameralar içerisine takılan Micro SD Karta kayıt yaparken , bazı kamera modelleri hem SD kartı kayıt yapıp hemde internet üzerinden canlı izlenebilmektedir. Sizler için hazırlamış olduğumuz videomuzda gizli kamera modellerini detaylı olarak anlattık. 

Gizli kamera çalışması nasıl engellenir ? 

İlk olarak modeminizi wifi şifresini değiştirin. Yeni nesil gizli kameralar internet üzerinden çalışma özelliğine sahip olup sizin modeminize bağlanarak çalışır. Modeminizin şifresini değiştirmeniz canlı izlemeyi durduracaktır. 

İkinci olarak gizli kamera konulduğunu şüphelendiğiniz yerlerde tanımadığınız bir elektik fişi, yada adaptör var mı buna bakmalısınız. Gizli kameralar batarya ile en fazla 4 saat çalışabilmektedir. Daha uzun kayıt yapabilmesi için bir fişe takılmalıdır. İnternette gizli kamera modelleri yazarak arattırdığınızda yeni tip gizli kamera modellerini görebilir, ortamda  bu tip bir ürün var ise tespit edebilirsiniz. 

Ümit Özalp

1999 Yılından beri elektronik güvenlik sistemleri sektöründe faaliyet gösteriyor. Genesis Güvenlik, Teknik Depo, Alarm Servisi Kurucusu. Elektronik Güvenlik Sistemleri Eğitmeni.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu