CCTV SistemleriGüvenlik Sistemleri

Güvenlik kamerası ses kartı – Mikrofon Bağlantısı

Güvenlik kamerasına ses özelliği nasıl eklenir l Mikrofon bağlantısı nasıl yapılır ?

Herkese merhaba bu yazımızda güvenlik kamerası ses kartı bağlantısı nasıl yapılır, kamera ses özelliği nasıl eklenir, kamera mikrofon bağlantısı nasıl yapılır bunlardan bahsettik.

Günümüzde üretilen çoğu güvenlik kamerasında ses alma özelliği yoktur, kameraların ortamdaki  seslerin dinlenebilmesi ve  kaydedebilmesi için kamera yanına ses kartı takılır. Ses kartı bağlantısı yapılırken nelere dikkat edilmelidir bunlardan detaylı olarak bahsettik.

Kamera Mikrofonu Modelleri 

Farklı tipte ve özellikte güvenlik kamerası mikrofonu bulunmaktadır. Resimde gördüğünü ses kartlarını kullanarak güvenlik kamerasına ses alma özelliği ekleyebilirsiniz. 

 

Kablo Tipi Güvenlik Kamerası Mikrofonu 

Özellikle mikrofon saklanmak isteniyor ise bu tip güvenlik kamerası mikrofonu kullanılmalıdır. TOS Ses çıkış soket ve DC 12 Volt power jak bağlantı soketleri sayesinde kurulumu kolaydır. Güvenlik kamerası mikrofonu DC 12 volt ile çalışır. 

 

 

Dome Tip Güvenlik kamerası Mikrofonu 

En çok tercih edilen kamera mikrofon modelidir. Takıldığı ortamda mikrofon olduğu çok belli olmamakla beraber en iyi ses alan mikrofon tipidir. Bu mikrofonu kameradan uzak bir noktayada takabilirsiniz.  TOS Ses çıkış soket ve DC 12 Volt power jak bağlantı soketleri sayesinde kurulumu kolaydır.

 

Bu modellerin dışında da farklı tiplere sahip güvenlik kamerası mikrofonları bulunmaktadır, biz sizlere bu iki tip mikrofonu kullanmayı öneririz. 

Güvenlik kamerası mikrofonu alırken nelere dikkat edilmelidir

  • Güvenlik kamerası mikrofonu takılacak dvr kayıt cihazında bulunan ses giriş adedi önemlidir. Dvr kayıt cihazı üzerinde bulunan ses giriş sayısı kadar kamera mikrofonu takabilirsiniz.
  • Mikrofon bağlantısı yapılacak kamera için çekilen kablo 4+1 cctv kablo olmalıdır. Kablo içerisinde kırmızı siyah besleme kablolarıyla beraber sarı ve yeşil ses kabloları bulunmalıdır. 
  • Kamera mikrofonları DC 12 volt ile çalışır. 

Not: Dahua ve Haikon gibi markaların bazı model kameralarında ses özelliği bulunmaktadır.

Kamera Ses Kartı l Güvenlik Kamerasına Ses Özelliği Nasıl Eklenir

 

Bu yazımızda ilginizi çekebilir 

 

Ümit Özalp

1999 Yılından beri elektronik güvenlik sistemleri sektöründe faaliyet gösteriyor. Genesis Güvenlik, Teknik Depo, Alarm Servisi Kurucusu. Elektronik Güvenlik Sistemleri Eğitmeni.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu