Alarm Sistemleri

Alarm Sistemi – Alarm sistemi kurulumu

Alarm sistemi nedir ? Alarm sistemi kurdurmadan önce nelere dikkat edilmelidir.

Herkese merhaba bu yazımızda sizlere alarm sistemi nedir ?, alarm sistemi alırken nelere dikkat edilmelidir bu yazımızdan bunlardan bahsedicem. Alarm sistemi kurdurmadan önce mutlaka bu yazımızı okumanızı tavsiye ederim, alarm sistemleriyle ilgili faydalı bilgiler bulacaksınız.

Öncelikle alarm sistemi nedir bundan bahsedelim

Takılı bulunduğu noktada izinsiz girişleri ve hırsızlığın önlenmesi için alarm sistemi kullanılır. Hırsız alarm sistemleri ortamda ki hareketi, kapı açılma, cam kırılma gibi izinsiz giriş durumlarını algılayan elektronik dedektörler ile oluşturulur.

Alarm Sistemi Nasıl Çalışır ? 

Koruma alanın durumuna göre takılan elektronik algılayıcı dedektörlerin ortamı izleyerek yaşanan hareket durumunu, kapı açılmasını, cam kırılmasını algılayıp alarm paneline ileterek sisteminin izinsiz girişlerini tespit eder. Kurulan alarm sisteminin özelliklerine göre telefon ile ve sesli olarak alarm durumunu çevreye ve belirlenen kullanıcılara bildirir.

Ev Alarm Sistemleri

22 yıllık elektronik güvenlik sistemleri sektöründeki tecrübeme dayanarak şunu söyleyebilirim ;

Maalesef günümüzde insanlar soyulmadan, yada bir komşusuna hırsız girmeden evlerine alarm sistemi taktırmıyor !!!!!

Özellikle alarm sistemi eve kurulacak ise kablosuz alarm sistemleri tercih edilir.  Kablosuz alarm sistemi cihazlarının çalışması için kabloya ihtiyaç duyulmaması sayesinde evlerde kablo çekme işlemi yapılmadan ( kırma dökme yada kablo kanalı olamadan ) çalışması büyük bir avantajdır. Evlerde olası giriş yapılabilecek noktalar tespit edilir. Kapılar için manyetik kontak, Hareket algılama için pır dedektör kullanılır. Olası su baskın durumlarında banyoya ve mutfağa su baskın dedektörü takılabilir. Yangın durumunda sistemin alarm vermesi için duman yada ısı dedektörleri mutfaklara takılabilir.  Kablo kanalının evin içerisinde görülmesi sizin için sorun değil ise kablolu alarm sistemi kurdurabilirsiniz.

İş yeri alarm sistemleri

İş yerlerinde genellikle kablolu alarm sistemleri tercih edilir. Yapılan keşif ile olası giriş yapılabilecek noktalara tespit edilip, o alanı korumaya uygun alarm dedektörleri seçilir.  İş yerlerinde alarm sistemleri alarm izleme merkezine bağlanarak polis tarafından da koruma altına alınır. İş yerlerinde kablo çekme imkanı yok ise kablosuz alarm sistemi de takılabilir.

Kablosuz Alarm Sistemleri

Kablo çekme imkanı olmayan durumlarda kullanılması için üretilmiş olan kablosuz alarm sistemleri Radyo frekansı ile çalışmakta olup dedektörlerin içerisinde çalışabilmesi için pil bulunmaktadır. Kablosuz alarm sistemlerinde marka teknik özelliklerine göre  tamamen kablosuz yada  panel ve harici siren kablolu, alarm dedektörleri kablosuz olarak çalışma olan sistemler bulunur.

Kablosuz alarm sistemleri detaylı bir konu olduğu için kablosuz alarm sistemleri yazımızı okumanızı tavsiye ederim.  ( Yazımızı okumak için tıkla )

Kablolu Alarm Sistemleri

Alarm paneli ile alarm dedektörleri arasına kablo çekilerek çalıştırılır. Kablolu alarm sistemleri kablosuz alarm sistemlerine göre daha stabil çalışır ve alarm sistemi fiyatları kablosuz alarm sistemlerine göre daha ucuzdur.  Kablolu alarm sistemlerinde DT 8 Alarm kablosu kullanılır. Kablo mesafesi genellikle 150 mt ye kadardır.  Kablolu alarm sistemi genellikle iş yerlerinde tercih edilir.

Evinizi tadilata sokacaksanız alarm sistemi kablolamasını tadilat esnasında çektirerek kablolu alarm sistemi taktırabilirsiniz.

Hangi Marka Alarm Sistemi

İnternet üzerinden alarm sistemi kullanıcılarının tavsiye yorumlarına baktığınızda genellikle DSC alarm markası yorumuna rastlıyacaksınız, bu sorunun cevabı her kullanıcı için değişmekte olup bize göre en iyi alarm markası en sorunsuz olanıdır. Genellikle çevrenizdeki alarm sistemi kullanıcısı memnun ise size çalıştığı markayı önerecektir.

Bana göre Türkiye’de şuan da satılan en iyi alarm sistemi AJAX Alarm Sistemidir.

Bu  sorunun cevabında kişinin alarm sistemi kurulumu için ayırmış olduğu bütçede önemlidir. Günümüzde maliyet artık ilk olarak bakılan noktadır.

Alarm Sistemi Kiralama mı ? / Satın Almak mı ?

Kişilerin en çok sorduğu sorulardan biridir, alarm sistemi kiralama yapsak mı ?  Derler ya bir alan pişman bir almayan, alarm sistemi kiralama da böyle bir şey.

Günümüzde kiralama yapan firmalar bu satış stratejisini o a kadar mantıklıymış gibi anlatıyorlar ki inanıp yaptırıyorsunuz ve iler ki dönemlerde alarm sistemi kiralamasının satın almaktan daha çok maliyetli olduğunu görüyor ve çıkmak istiyorsunuz. fakat iş işten geçmiş ve taahhüt imzalanmış olduğu için çıkamıyorsunuz. 

Alarm Takip Merkezi

Alarm sistemlerinin 7 gün 24 saat takip edildiği valilik izni ile çalışmakta olan merkezlerdir. Alarm İzleme ve Takip merkezi, alarm panellerinden gelen alarm bilgisine göre polis, itfaiye ve ambulans yönlendirmesi yapabilen ve alarm sistemi yetkililerine telefon ile haber verebilen alarm izleme merkezleridir.

Alarm sistemi kurulumu yaptırmadan önce  yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim 

Ümit Özalp

1999 Yılından beri elektronik güvenlik sistemleri sektöründe faaliyet gösteriyor. Genesis Güvenlik, Teknik Depo, Alarm Servisi Kurucusu. Elektronik Güvenlik Sistemleri Eğitmeni.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu