Güvenlik SistemleriYangın Algılama Sistemleri

İş yeri ve Evlerde Yangına Karşı Alınabilecek Önlemler

Yangın durumu başladığında nasıl tespit edilir ?

Herkese merhaba bu yazımda iş yerinizde ve evinizde yangın durumuna karşı nasıl önlemler alabiliriz, yangın başlangıcı nasıl hızlıca tespit edilir bunlardan bahsedicez.

Öncelikle gelişen teknoloji ile birlikte iş yerlerimizde ve evlerinizde aşırı derecede kablo yoğunluğu oluşmaya başlamış olup, bu durum büyük yangın riskleri oluşturmaktadır. Eskiyen kablolar, kısa devreler yada düzgün yapılmayan elektrik tesisatından dolayı ev ve iş yerlerimiz ciddi yangın riski altındadır.

İlk olarak tavsiyen elektrik tesisatının düzgün projelendirilip tesisat kurulurken bu projeye uyulmasıdır. Eski bina ve evlerde belli aralıklar ile elektrik tesisat kabloları ve sigortaların kontrol ettirilmelidir. Yangının en çok başlangıcı elektrik tesisatı kablolarından olur. Tesisatınızdaki kablolar eski yada kesitleri yetersiz ise yangın yaşama riskiniz büyüktür.

Yeni yapılan evlerde genellikle yangın çıkış kapısı bulunsa da eski evler ve bir çok iş yerinde yangın çıkış kapısı bulunmamaktadır.

Benim sizlere tavsiyem evinizde ve iş yerimizde çıkabilecek yangına karşı olası bir kaçış senaryosu mutlaka oluşturmamız ve tatbikat yapmamız.

Yangın durumuna karşı alınabilecek önlemler

 

Sorunlu elektrik tesisatı ; Elektrik tesisatımızı belli aralıklar ile kontrol ettirmemiz yangın olmadan yangın çıkartabilecek etkenleri minimuma düşürür, bu sayede istenmeyen durumlar ile karşılaşmazsınız.

 

 

Yangın söndürme tüpleri ; Yangın söndürme tüpü mutlaka ev ve iş yerlerimizde bulunması gereklidir. Bu yangın söndürme tüplerinin yılda bir dolum kontrollerini yaptırmamız lazım .

 

Yangın alarm sistemi ; Evler için hırsız alarm sistemine bağlı duman dedektörü mutlaka taktırmalıyız, orta ve büyük ölçekli  iş yerlerinde mutlaka yangın alarm sistemi, küçük ölçekli iş yerlerinde evlerdeki gibi hırsız alarm sistemimize yangın riski olan noktalara duman dedektörü taktırmalıyız. Günümüzde bir çok alarm sistemi kullanıcısı mevcut sistemine duman dedektörü bağlantımıyarak hata yapıyor.

 

Yangın söndürme topları ; Son yıllarda ülkemizde satılmakta olan yangın söndürme topları ile yangını başlangıç aşamasında söndürebilirsiniz. Evinizde ada iş yerinizde yangın riski olan bölgelere konulan yangın söndürme topları, yangın durumunda patlayarak yangını söndürebilir.

 

Günümüzde maalesef yangın alarm sistemi önlem için değil iş yeri ruhsatı alabilmek için yaptırılıp, ruhsat alımından sonra yangın alarm sisteminin çalışma durumu ve yangın alarm sistemi bakımı yaptırılmıyor.

Ümit Özalp

1999 Yılından beri elektronik güvenlik sistemleri sektöründe faaliyet gösteriyor. Genesis Güvenlik, Teknik Depo, Alarm Servisi Kurucusu. Elektronik Güvenlik Sistemleri Eğitmeni.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu