Güvenlik SistemleriVideolu AnlatımlarYangın Algılama Sistemleri

Teletek yangın alarm sistemi kullanımı

Teletek MAG 2 - MAG 4 - MAG 8 Panel kullanımı Videolu Anlatım

Herkese merhaba bu yazınızda teletek yangın alarm sistemi Mag 2, Mag 4 ve Mag 8 ve Mag 8 Plus yangın alarm paneli kullanımını anlatacaz. 

Teletek yangın alarm paneli üzerindeki tuşlar ne işe yarar, yangın alarmı nasıl durdurulur, yangın paneli üzerindeki ışıkların anlamları nelerdir, sizler için hazırladığımız videomuzda detaylı olarak öğrenebilirsiniz. 

Teletek yangın alarm paneli kullanımı 

Resmi büyütmek için üzerine tıklayın 

Yangın bölge ışıkları : Alarm paneline bağlı dedektörlerden gelen alarm durumunu gösteren kırmız renklı ledlerdir. Hangi bölgede yangın alarmı var ise o bölgenin ışığı yanar. 

Arıza bölge ışıkları : Alarm paneline bağlı dedektörlerden gelen arıza durumunu gösteren sarıız renklı ledlerdir. Hangi bölgede arıza var ise o bölgenin ışığı yanar. 

Buzzer susturma tuşu : Yangın panelinde arıza yada yangın durumunda sesli olarak uyarı verir. Bu uyarı sesini susturmak için bu tuşa basmanız gerekir. 

Siren susturma tuşu : Yangın alarm paneli, alarma geçtiğinde panele bağlı öten sirenleri susturmak için bu tuş kullanırlar. Bu tuşa basıldığında çalan alarm susar. 

Aktif etme ve deaktif etme tuşu : Yangın alarm paneli alarm algılama özelliğini açma yada kapamak için kullanılır. Bu tuşa basılarak alarm devre dışı bırakılır. 

Lamba test tuşu : Yangın paneli üzerindeki ışıkların çalışıp çalışmadığı test etmek için kullanılır. Bu tuşa basıldığında paneldeki tüm ledler yanar. Teletek yangın panelinde ledlerin çalışması çok önemlidir. 

Reset tuşu : Yangın paneli alarma geçtiğinde duman dedektörlerini ve paneli resetleme için kullanılır. Bu tuşa basıldığında sisteme bağlı tüm yangın dedektörlerinin enerjisi kesilip verilir. 

Manuel alarm çaldırma tuşu : Bu tuşa basıldığında yangın alarm paneli elle alarma geçer, panele bağlı yangın sirenleri ötmeye başlar. 

Anahtar : Yangın paneli üzerindeki tuşların çalışıp kapatmak için kullanılır. Bu anahtar normalde

Yangın alarm paneli

Yangın durumunda, yangından korunmanın kilit yönü başlamakta olan yangını en kısa sürede tespit etmektir, böylece binanın içerisinde bulunan insanlar uyarılır. Bu nedenle işletmelerde bir yangın algılama ve alarm sistemi kurulmalıdır. Yangın alarm sistemi bina ve saha koşulları göre tasarlanıp projelendirilmelidir. Yangın alarm sistemi kurulumunda uygun sistem ve dedektör tipini seçmeniz ve doğru yerlere takmanız gerekir. Ayrıca, akıllı yangın algılama ve alarm sistemleri, bina kontrol sistemleriyle entegre edilebilir ve akıllı hareketler için diğer bina sistemlerine kumanda edebilir. Yangın alarm paneli teknik özelliği çok önemlidir. 

Ümit Özalp

1999 Yılından beri elektronik güvenlik sistemleri sektöründe faaliyet gösteriyor. Genesis Güvenlik, Teknik Depo, Alarm Servisi Kurucusu. Elektronik Güvenlik Sistemleri Eğitmeni.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu