Güvenlik SistemleriPDKS Sistemleri

Yüz Tanıma Sistemi – Yüz tanıma cihazları

Yüz tanıma sistemi nasıl çalışır ?

Herkese merhaba bu yazımızda personel takip sistemi için en çok kullanılan yüz tanıma sistemleri nasıl çalışır, yüz tanıma sistemi nasıl kurulur, personel giriş çıkış takibi nasıl yapılır bilgi vermeye çalışacağım.

Yüz tanıma sistemi nedir ? 

Günümüzde personel giriş çıkış takibi için en çok kullanılan sistem yüz tanıma sistemidir. Yüz tanıma sistemi işletmede çalışan personellerin yüzlerini tanıyan bir cihaz kullanarak giriş ve çıkışlarını kayıt altına alınan elektronik kişi takip sistemleridir.  Yüz tanıma sistemi 2 farklı üründen oluşur.

Yüz Tanıma Sistemi 

Yüz tanıma cihazı :  Üzerinde tek yada çift kamera bulunan, bu kameralar ile önüne gelen kişilerin yüzlerini biyometrik olarak tarayıp hafızasına kayıt edebilen cihazlardır.  Yüz tanıma sistemi kurulumunda personellerin yüzleri cihaz hafızasına tek tek kayıt edilir. İleriki zamanlarda cihaz yüz tanıtmak için gelen kişinin yüzünü tarar ve o yüz hafızasında var ise onay verir ve hafızasına giriş yada çıkış logu olarak kaydeder.

Personel takip ( PDKS ) Programı : Personel giriş ve çıkışlarını takip etmek için bilgisayara kurulan programlara Personel takip ( PDKS ) programı denir. Yüz tanıma cihazı PDKS programına kurulum aşamasında tanımlanır, belli aralıklar ile tanımlanan yüz tanıma cihazından giriş ve çıkış kayıtlarını çekerek veri tabanına işler. Program yüz tanıma cihazından gelen giriş çıkış bilgilerine göre personellerin işe giriş ve çıkış saatlerini, kaç saat mesai yaptıklarını ve ay sonu ne kadar maaş alacaklarını hesaplar ve maaş bordrosu olarak listeler.

Yeni nesi personel takip ( PDKS ) programı web tabanlı çalışma özelliğine sahip olup istenilen her bilgisayardan internet üzerinden giriş ve çıkışlar takip edilmektedir.

Ücretsiz olarak kullanılabilen  personel takip programı bulunmaktadır. Sizlere ücretsiz personel takip programını asla tavsiye etmiyorum, bunun sebebi yazılımda bir sorun yaşadığınızda kimseden destek alamazsınız. 

Personel takip programının stabil çalışması çok önemli 

Gerek bilgisayardan gerek yazılımdan kaynaklanan sorunların minimum olması bir personel takip programının çalışmasında çok önemlidir. Eğer program sürekli hata veriyor ve çalışmıyor ise yada yüz tanıma cihazından veri çekerken eksik veri alıyor ise  personel giriş çıkış takibi düzgün yapılamaz bu neden ile maaş ve mesai hesaplamaları yapılamaz. 

Yüz tanıma sistemi kurulumu nasıl yapılır ? 

1 – İşletmede personellerin giriş ve çıkış yapılacağı en uygun nokta belirlenir. Yüz tanıma cihazının takılacağı yer iç ortam almalı ve güneş ışığı cihaza vurmaya bir nokta olmalıdır. Cihaz yeri belirlendikten sonra cihazın takılacağı yere network kablosu ve AC 220 Volt şebeke elektriği kablosu çekilir. Yüz tanıma cihazlarının çalışması için 12 volt adaptör kullanılır. Bu adaptörler çekilen 220 volt elektriğe bağlanır. Network kablosu cihazın üzerindeki network soketine bağlanır. Bu sayede cihaz çalıştırılmış olunur.

2 – Yüz tanıma cihazının hafızasına tüm personellerin yüzleri cihaza okutularak tanıtılır.  Tanıtılan personeller Bilgisayara kurulan Personel Takip Programını tek tek kaydedilir. Personel takip programına tanıtılacak çalışanın resmi, işe giriş tarihi, maaşı gibi tüm gerekli bilgiler personel kaydı yapılırken kaydedilir.

3- Sistem çalıştırıldıktan sonra personeller işe giriş ve çıkışlarında yüzlerini cihaza okutup yapar. Cihaz personelin yüzünü okuduğunda onay sesi vererek kişiye girişini yada çıkışını hafızasına kaydettiğini doğrular. PDSK programı ile belli aralıklar ile cihaz içerisindeki giriş çıkış verileri çekilir. Ay sonlarında personel takip yazılımdan tek tek yada tüm personellerin iş yerine giriş çıkış saatleri, kaç saat mesai yaptıkları, ne kadar maaş alacakları liste olarak alınabilir. Program özelliğine göre personellerin maaş bordrosu çıkartılabilir.

4 – Personel sayısı fazla olan işletmelerde birden fazla yüz tanıma cihazı kullanılarak giriş ve çıkışlarda yoğunluk oluşması engellenmelidir.

Yüz tanıma cihazı fiyat ve modelleri için Yüz tanıma sistemi online satış sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Yüz okuma cihazı teknik özellikleri nasıl olmalıdır ? 

  • İlk olarak yüz tanıma cihazının yüz tanımı ( kişi tanıma ) kapasite sayısı önemlidir.
  • Yüz tanıma cihazı okuma hızı  ve kamera çözünürlüğü
  • Log Kayıt hafıza kapasitesi
  • Kamera sayısı
  • Okuma hızı

Personel giriş çıkış takip sistemleri yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Ümit Özalp

1999 Yılından beri elektronik güvenlik sistemleri sektöründe faaliyet gösteriyor. Genesis Güvenlik, Teknik Depo, Alarm Servisi Kurucusu. Elektronik Güvenlik Sistemleri Eğitmeni.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu